ورزش و اهمیت آن

ورزش چیست
ورزش یکی از فعالیت هایی است که امروزه به صورت های مختلف در جهان مطرح شده و گروه بسیاری به شکل های مختلف با آن در ارتباط هستند . دو گروه ورزشکار وجود دارد، ورزشکار حرفه ای و ورزشکار آماتور یا مبتدی.
گروهی از افراد، علاقمند به دیدن مسابقات ورزش و برنامه های ورزشی هستند و گروهی دیگر از طریق ورزش کسب درآمد کرده و امورات زندگی خود را می گذرانند.
وزارت خانه ها و ادارات زیادی در ارتباط با ورزش شکل گرفته و هزینه های بسیاری صرف آن شده است از جمله آنها میتوان به ساخت استادیوم ها، مجتمع های ورزشی، تهیه البسه و وسایل ورزشی و برگزاری مسابقات ورزشی اشاره کرد.
قسمت های مهمی از برنامه های تلویزیونی و رادیو ، همچنین مجلات و روزنامه ها به ورزش اختصاص داده شده و خلاصه میتوان گفت که ورزش یکی از امور قابل اهمیت در جهان امروز است.

 

ورزش و اهمیت آن

اهمیت ورزش و ارتباط آن با طول عمر
مدتی است که نقش فعالیت های بدنی در میان افراد کم تحرک شناخته شده است . این موضوع باعث شده که افراد تمایل بیشتری به تاثیرات مختلف فعالیت های بدنی پیدا کنند و تلاش کنند که دانش و مهرت خود را در این زمینه افزایش دهند. ورزش یک علم است که در آن به مسائل گوناگون علمی و تخصصی ورزش پرداخته می شود که علاقمندان به آن می توانند با آگاهی از این علم کمتر دچار آسیب شوند و همچنین از طریق این علم مهارت خود را در رشته ورزشی مورد علاقه خود افزایش دهند .
رابطه بین ورزش، آمادگی جسمانی و تندرستی را میتوان به صورت زیر ترسیم نمود
فعال =ورزیده =تندرست = طول عمر زیاد
بی تحرک = غیر ورزیده = بیمار = طول عمر کوتاه

 

ورزش و اهمیت آن
نکاتی که باعث پیشبرد موضوع مورد بحث ما است همچنان ناشناخته هستند حتی تعریف ابتدایی مربوط به ورزش ،تندرستی و آمادگی جسمانی همواره مورد بحث بوده است.
برخی افراد فعالیت بدنی را تحرک بدن همراه با انقباض عضله ها و مصرف انرژی می دانند و از آمادگی جسمانی به عنوان یکی از شاخص های تعیین ظرفیت در انجام حرکات ورزشی یاد می کنند . تندرستی به معنای داشتن یا نداشتن بیماری نیست بلکه شاخصی است که کلیه مراحل گوناگون حیات جسمانی ابتدا تا پایان زندگی را در بر میگیرد .

 

ورزش و اهمیت آن
فواید ورزش
1. ورزش و خواب راحت تر
ممکن است از نظر شما یک امر بدیهی به نظر برسد اما تحقیقات اخیر نشان داده است که ورزش کردن با خواب راحت ارتباط تنگاتنگی دارد.
این تحقیقات نشان داده است که 20 الی 30 دقیقه ورزش کردن در طول روز به خواب راحت سه یا چهار روز در هفته کمک می کند . البته به این نکته توجه داشته باشید که روز ها و بعد از ظهر ها زمان مناسب تری برای ورزش کردن است نه شب ها قبل از خواب چون در این صورت پرانرژی خواهید شد و ممکن است دچار بی خوابی شوید .
ورزش کردن باعث میشود خوابتان را راحت تر میکند و علاوه بر آن ساعت خوابتان را افزایش می دهد همچنین کیفیت خوابتان را بهتر می کند و باعث میشود که خواب عمیق تری داشته باشید . 

 

ورزش و اهمیت آن
2. با ورزش دیرتر پیر شوید
ورزش میتواند شما را از نظر بدنی متناسب و سلامت نگه دارد و همچنین برای پوست و ماهیچه های شما مفید است قابلیت انعطاف بدن شما را بالا خواهد برد و ازبسیاری از بیماری های مربوط به دوران پیری از قبیل پوکی استخوان جلوگیری خواهد کرد .
3. ماهیچه ها و مفاصل شما را سالم تر نگاه می دارد
با بالا تر رفتن سن تراکم استخوان ها و انعطاف پذیری مفاصل کمتر خواهد شد . ورزش منظم یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از مشکلات مربوط به استخوان ها ، مفاصل و ماهیچه هاست . میتوانید با یک برنامه ورزشی منظم قدرت بدنی وانعطاف بدنی خود را حفظ کنید .
4. قوی کردن سیستم دفاعی بدن
تحقیقات و بررسی های صورت گرفته نشان داده اند که ورزش باعث قوی تر شدن سیستم دفاعی بدن میشود . در جوانان و نوجوانان ورزش به عنوان یک محرک طبیعی برای سلول های دفاعی محسوب میشود . در افراد سالخورده عملکرد سیستم دفاعی به صورت خودو به خود ضعیف میشود و همین موضوع باعث میشود که خطر ابتلا به بیماری های واگیردار و مسری افزایش یابد . اما تمرینات ورزشی به طور منظم و پیاده روی و دوچرخه سواری میتواند این ضعف سیستم دفاعی را تا حد زیادی کاهش دهد .

 

ورزش و اهمیت آن
5. قوی کردن حافظه
پیاده روی کردن سه روز در هفته و به مدت 45 دقیقه در روز برای بالا بردن هوش و حافظه شما بسیار مفید است . تحقیقات نشان داده اند افرادی که به طور منظم ورزش می کنند دارای قدرت تمرکز بالاتری نسبت به بقیه افراد هستند. ورزش های هوازی باعث فعال شدن قسمت های جلویی و جداره های بالایی مغز که مرتبط با تمرکز هستند میشود .
6. بالا بردن اعتماد به نفس
تا به حال این سوال را از خود پرسیده اید که در کدام لحظه احساس بهتری دارم ؟ زمانی که مشغول به خوردن یک پاکت چیپس هستید و روی یک مبل راحت نشستید یا وقتی که بعد از انجام یک تمرین عالی از باشگاه برگشته اید؟ ، اگر مدتی است که از اندام خود ناراضی هستید تمرینات ورزشی را شروع کنید ، قدرت ماهیچه ها و قدرت بدنی خود را افزایش خواهید داد و از نظر روحی هم حال بهتری خواهید داشت . این امر باعث می شود که شما تصور بهتری از خود داشته باشید و اعتماد به نفس تان افزایش می یابد.

 

ورزش و اهمیت آن
7. کاهش اضطراب، فشار های عصبی و افسردگی
ورزش استرس و اضطراب را به پایین ترین حد ممکن می رساند. بدن شما بعد یک یا دو ساعت ورزش کردن اندورفین بیشتری تولید می کند که باعث می شود اعصاب شما تسکین داده شده و شما را آسوده تر کند . ورزش کردن شما را تشویق به داشتن یک رژیم غذایی مناسب میکند و شما با داشتن رژیم غذایی متناسب استرستان کاهش می یابد . حتی برخی از تحقیقات ثابت کرده که از ورزش می توان برای درمان افسردگی استفاده کرد.

 

ورزش و اهمیت آن

8. ورزش تحمل شما را بالا می برد
شاید تا به حال خستگی هنگام ورزش را تجربه کرده باشید که در هنگام ورزش فقط چون خسته شده اید دیگر تحمل ادامه ورزش را نداشته اید. آیا هنگامی که تنبلی را کنار گذاشته اید و به تمرین ادامه داده اید احساس بهتری نداشتید؟ افرادی که به طور منظم و مداوم ورزش می کنند از قدرت بدنی و تحمل بیشتری برخوردارند . پس از مدت کمی ورزش این انرژی و قدرت را در خود احساس خواهید کرد.

9. خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش می دهد
با ورزش کردن از خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های جدی و کشنده در امان خواهید ماند . ورزش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، فشار خون، پوکی استخوان، سرطان سینه، دیابت، حملات و ایست قلبی، ورم مفاصل به طور قابل توجهی کاهش میدهد .
پس ورزش کنید .

 

ورزش و اهمیت آن

داور زن ایرانی در رویداد های بین المللی فوتبال می درخشد

مهسا قربانی، داور زن فوتبال ایران که چندین بازی ملی و بین المللی را داوری کرده، سرتیتر اخبار در سراسر جهان شده است. قرباني در سن 15 سالگی کار خود را به عنوان داور آغاز کرد. نام او در فهرست داوران نخبه کنفدراسیون فوتبال آسیا به دلیل عملکرد خوب وی قرار دارد. او می گوید آرزوی او قضاوت در مسابقات جام جهانی است. قرباني همچنین از صحبت کردن در مورد لباس مسابقات خارجی امتناع کرد. گرچه امروزه همه نگا ه ها به علیرضا فغانی به علت حضور او در فیفا جام جهانی فوتبال روسیه است، مهسا قربانی نیز به خاطر حضور ش در مسابقات فوتبال بین المللی در مرکز توجه است. او اولین بانوی ایرانی است که در رویدادهای مردان نیز قضاوت کرده است. او هیجان زده در مورد تجربه خود در قضاوت مسابقات مردان صحبت می کند و می گوید که دوست دارد در این زمینه تجربه بیشتری داشته باشد. در مورد مهسا قربانی چیزی که جالب است، لباس های مختلف او در مقایسه با سایر داوران زن است. او به طور کامل کد لباس AFC را رعایت می کند، اما لباس هایی که او می پوشد، متفاوت از دیگران است، زیرا او معتقد است که برخی لباس ها از نفس کشیدن او جلوگیری می کند. در مصاحبه اخیر با روزنامه شهروند، او نظرات مختلف و جالبی درباره حرفه اش داده است.چگونه علاقه مند شدید که یک داور در جهان فوتبال باشید؟

 

داور زن ایرانی در رویداد های بین المللی فوتبال می درخشد

در طول دوران کودکی ام، هر زمان که من یک بازی فوتبال را تماشا کردم، چیزی که من را بیشتر جذب کرد، داوری بازی بود. من شخصیت داوران را دوست داشتم و می خواستم یک روز داور شوم، اما نمی دانستم چه باید بکنم. سرانجام، من وارد دنیای فوتبال شدم. در ابتدا، من یک دروازبان آماتور برای یکی از تیم های تهران بودم و در سال 2007 کار خود را به عنوان داور آغاز کردم. 

 

داور زن ایرانی در رویداد های بین المللی فوتبال می درخشد
چه زمانی حرفه داوری را آغاز کردید؟
در حالی که من به عنوان داور در لیگ ایران کار می کردم، شروع به داوری مسابقات فوتبال آسیا زیر 14 ساله نیز کردم. هنگامی که شروع به کار کردم به عنوان یک داور، AFC قبلا نامه ای به فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرده بود که می گفت یک داور کمتر از 25 سال سن نیاز ارند. برخی از ویژگی ها برای آنها مهم بودند. خوشبختانه من شرایط آنها را داشتم، بنابراین تونستم مسابقات آسیایی زیر 14 سال را برای پنج سال متوالی داوری کنم. پس از گذراندن دوره های دو ساله AFC در سال 2016، کنفدراسیون من را به عنوان داور بین المللی در سال 2017 معرفی کرد و بعد از گذراندن چند دوره دیگر من به عنوان داور نخبه انتخاب شدم.
وقتی تصمیم گرفتید که داور شوید، واکنش خانواده شما چطور بود؟
خانواده و دوستانم در تصمیم من شگفت زده شدند، زیرا عموم مردم معتقدند «فوتبال زنان» وجود ندارد و فوتبال به مردان تعلق دارد. آنها از من می پرسند آیا فوتبال زنان وجود دارد یا نه. به تدریج سعی کردم خانواده ام را با فوتبال زنان آشنا کنم، زیرا آنها در این زمینه علاقه مند نبودند، اما اکنون همه مسابقات فوتبال را تماشا می کنند و حتی بر تیم نیز شرط می گذارند.

 

داور زن ایرانی در رویداد های بین المللی فوتبال می درخشد
آیا برای شما داوری بازی در سطح بین المللی دشوار نیست؟
نه، هرگز. من هیچ مشکلی با داوری مسابقات خارج از ایران ندارم و خوب است که زبان آنها با من متفاوت است، زیرا من به خوبی انگلیسی صحبت می کنم، که به من اعتماد به نفس می دهد.
شما چه واکنشی به عنوان یک زن ایرانی در خارج از کشور می بینید؟
همه کسانی که در فوتبال زنان شرکت می کنند خانم هستند، بنابراین آنها از پیشرفت یکدیگر خوششان می آید. آنها می دانند که ما با چه محدودیت هایی در ایران رو برو هستیم؛ بنابراین، هنگامی که حضور یک داور ایرانی را در سطح بین المللی احساس کردند، به او احترام می گذارند. همه اینها به من اعتماد به نفس زیادی می دهد و من را قوی تر می کند. 

 

داور زن ایرانی در رویداد های بین المللی فوتبال می درخشد
شما اولین داور زن ایرانی هستید که مسابقات فوتبال مردان را داوری کرده اید. این تجربه چگونه بود؟
برخی از رویدادهای آسیایی در یک زمان برگزار شد که من مسابقات زیر 14 نفره فوتبال را داوری کردم. در یکی از مسابقات که در مالدیو برگزار می شد، من قصد داشتم یک بازی مردانه را داوری کنم. من داور بازی بین دو تیم لیگ 2 مالدیو بودم. این یک تجربه بسیار خوب برای من بود و من خوشحال خواهم شد که بازی های فوتبال مردان را مجددا داوری کنم.
فوتبالیست های مرد شما را به عنوان یک داور زن چگونه می بینند؟
به طور طبیعی، آنها نگاه جدیدی به من داشتند و شاید آنها احساس کردند که یک داور زن ممکن است قادر به قضاوت نادرست باشد. البته ما شاهد هستیم که داوران زن در کشورهای دیگر هم وجود دارند که نشان می دهد فوتبال زنان توانایی های زیادی دارد.

 

داور زن ایرانی در رویداد های بین المللی فوتبال می درخشد

 

نابغه ایرانی که مایل است روزی به بهترین بازیکن فوتبال تبدیل شود

یک کودک اعجوبه ایرانی، اخیرا با استعدادی استثنایی در ژیمناستیک و ایروبیک، در حالی که رویای او تبدیل شدن به بازیکن فوتبال درجه یک در جهان است تیتر خبرها شده است. آرات حسینی، فرزند سید محمد حسینی، در 10 اکتوبر 2013 در شهر شمالی بابل متولد شد. با مربی گری پدرش از شش ماهگی، ژیمناستیک و آکروباتیک، تمرین کرده است. استعداد آرات زمانی که او 7 ماهه بود، مشاهده شد و در حال حاضربا تنها 4 سال سن، او می تواند آکروباتیک های پیچیده و سخت مانند پشتک زدن، پریدن از ارتفاع های بلند و حفظ تعادل در شرایط سخت را انجام دهد.آرات یکی از نمایش های خود را در یک رویداد ورزشی در چین چند هفته پیش به نمایش گذاشت. پدرش امیدوار است که آرات یک روز در ورزشی که استعدادش را دارد قهرمان شود و برای خانواده و کشورش افتخار کسب کند.

 

نابغه ایرانی که مایل است روزی به بهترین بازیکن فوتبال تبدیل شود

آرات همراه پدرش مصاحبه ای با وب سایت ورزش ۳ در دفتر آنها داشت که در مورد رویاهایش صحبت کردند.آرات عزیز، دوست داری در آینده چه کاره بشی ؟ او گفت قهرمان المپیک .پدر آرات ادامه داد: "او به من می گوید که می خواهد بهترین فوتبالیست دنیا باشد. ما تازه شروع کرده ایم و آرات نشان داده است که او برای رسیدن به اهداف خود، آنچه را که لازم است، انجام می دهد. "پدر آرات نیز در مورد چگونگی کشف استعداد پسرش صحبت کرد."آرات دارای مجموعه ای از قابلیت ها است که ما پرورش دادیم. او سه یا چهار ماهه شروع به کار کرد.

 

نابغه ایرانی که مایل است روزی به بهترین بازیکن فوتبال تبدیل شود

او هنگامی که شش ماهه بود، شروع به پشتک زدن کرد، که برای همه در سراسر جهان جالب بود. آرات عزیز، کدام تیم فوتبال یا فوتبالیستی را دوست داری؟مسی، رونالدو، .پدر آرات همچنین در مورد عنوانی که در مسابقات بین المللی به پسرش داده شده است گفت."در هر چهار مسابقه که آرات حضور داشت، او به عنوان یکی از 10 نفر بازیکن نابغه در رقابت ها محسوب می شد. پدرش، گفت: "چینی ها او را اعجوبه نامیده اند."آرات عزیز، چه شخصیت انیمیشنی را دوست داری؟ مسی و هرکول، .آرات درباره نام برنامه های کارتونی چیز زیادی نمی دانست. پدرش به ما در مورد آن گفت."زمانی که صرف تماشای تلویزیون می کند نزدیک به صفر است.

 

نابغه ایرانی که مایل است روزی به بهترین بازیکن فوتبال تبدیل شود

او فقط یک یا دو ساعت در هفته تلویزیون تماشا می کند، "پدرش می گوید،" من فکر می کنم او بهتر است بازی های دیگر را بازی کند ". پدر آرات همچنین در مورد زمانی که پسرش کلاس های پیش دبستانی خود را آغاز کرد، چیزهای جالبی می گفت."اساسا، او باید برای دو سال دیگر در کلاس های پیش دبستانی شرکت کند. (در عین حال، آرات گفت که نمی خواهد برای دو سال دیگر در کلاس ها شرکت کند) اما ما تصمیم گرفتیم که او نباید به مدرسه برود یا با معلم خصوصی تدریس کند.پدرش همچنین به ما در مورد آینده ی پسرش گفت."مسیر ورزشی آرات کاملا تغییر کرده است. اگر فوتبال در المپیک گنجانده شود، آرات، همانطور که خودش گفته است، باید بتواند قهرمان المپیک شود. "پدر آرات گفت: "با باشگاه های فوتبال مشورت خواهم کرد" اما در حال حاضر من خودم از اومراقبت می کنم. "او باید حداقل 7 یا 8 ساله باشد تا بتواند به یک باشگاه بپیوندد، و من فکر می کنم اگر به این طریق ادامه دهیم، او می تواند به یکی از بهترین باشگاه های فوتبال دنیا در آن دوران بپیوندد." .

 

نابغه ایرانی که مایل است روزی به بهترین بازیکن فوتبال تبدیل شود

لژیونر

فوتبال ایران در گذشته لژیونرهای بسیار خوبی در سطح اروپا داشته است؛ کسانی مانند علی دایی، علی کریمی، مهدی مهدوی کیا و.... امثال این بازیکنان اکثرا در تیم های مطرح اروپایی مانند بایرن مونیخ، هامبورگ، شالکه بازی کرده اند. اصولا استعدادیاب ها و مسئولان بازیکن یابی لیگ کشورهای صاحب سبک مانند آلمان، انگلیس و اسپانیا تمام بازیکن های حرفه ای را زیر نظر دارند تا برای تقویت خود به کار بگیرند اما بازیکنی که رویای لژیونر شدن و بازی در بهترین باشگاه های جهان را در سر داشته باشد، در مسابقات بین المللی ملی و باشگاهی باید تمام توان خودش را به کار گیرد. بازیکنی که بتواند در تورنمنتی مانند جام جهانی خودی نشان بدهد، بی شک مورد توجه بسیاری از تیم های معتبر قرار میگیرد.

 

لژیونر

سال های گذشته در فوتبال کشور شاهد افت چشم گیر تعداد لژیونر ها بوده ایم و اکثرا هم در تیم های درجه 2 و حتی 3. در این بین بازیکنانی نیز بودند که با تلاش و پشت کار توانستند اعتماد تیم های خوب و مطرحی را جلب کنند؛ علیرضا جهانبخش ستاره تیم AZ Alkmar و آقای گل فعلی لیگ هلند، مسعود شجاعی کاپیتان تیم Aek یونان و کریم انصاری فرد و احسان حاجی صفی دو ستاره ایرانی صدر نشین لیگ یونان، المپیاکو، لژِونرهای موفق ما در این چند سال بوده اند که هر کدام با عملکرد خیره کننده خودشان توانستند جایگاه مستحکمی در تیم داشته باشند و همچنین پیشنهادهای زیادی از دیگر تیم ها دریافت کنند.

 

لژیونر

لژیونر

عملکرد تیم ملی کشورمان در جام جهانی 2018 روسیه و همچنین تیم های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا، در انتقال بازیکنان با استعداد ایرانی به لیگ کشورهای مطرح بسیار موثر خواهد بود و بدون شک بازیکنان خوب کشورمان با بازی هایی متعصبانه و حرفه ای، خود را به عنوان لژیونر معرفی خواهند کرد. این عملکردها مسلما بر سطح لیگ و انگیزه بازیکنان نیز تاثیر بسزایی دارد. امیدواریم هر ساله بازیکنان زیادی از کشورمان در لیگ های معتبر بدرخشند و افتخار فوتبال ایران در جهان باشند.

 

لژیونر

لژیونر

وفاداری در فوتبال

فوتبال در سطح جهانی تبدیل به یک ورزش حرفه ای شده است. ورشی پر از اتفاقات جذاب و غیر قابل پیش بینی. همین اتفاقات فوتبال را به پر طرفدارترین ورزش دنیا تبدیل کرده است. یکی از حساس ترین بخش ها در فوتبال، بخش نقل و انتقالات بازیکنان و مربیان است که سرو صداهای زیادی را در دنیای ورزش به پا میکند. باشگاه ها سالانه چند صد میلیون یورو خرج نقل و انتقالات میکنند و به عبارتی مهم ترین اتفاق پیش فصل یا نیم فصل خود را رقم میزنند.

 

وفاداری در فوتبال

در بین همه ی این هیاهوها بازیکنانی هستند که فقط برای پول بازی نمیکنند، بازیکنانی که عشق به پیراهن را در دنیا زنده نگه میدارند. از این دست بازیکنان در فوتبال حرفه ای امروز کم پیدا میشوند اما هنوز هستند کسانی که تعصب به پیراهن تیمشان را بزرگتر از هر چیز دیگری میدانند. بازیکنانی مانند توتی، ستاره نه چندان دور تیم ملی ایتالیا و تیم آس رم که با وجود پیشنهادهای وسوسه انگیز از تیم های معتبر اروپا، تنها در رم توپ زد.

او 24 سال در المپیکو حضور داشت و در این مدت 763 بازی و 306 گل به ثمر رساند. رایان گیگز، اسطوره فوتبال ولز و منچستر یونایتد نیز از بازیکنان تک باشگاهی است که 24 سال در منچستر حضور داشت. رایان گیگز 963 بازی برای شیاطین سرخ انجام داد و توانست 168 گل نیز وارد دروازه حریفان کند. پل اسکولز و گری نویل، همبازیان رایان گیگز بودند که مانند او در این تیم از مستطیل سبز خداحافظی کردند. از دیگر بازیکنان میتوان به پائولو مالدینی ستاره فوتبال ایتالیا و اسطوره باشگاه میلان نام برد. او نیز حدود 24 سال در میلان به ورزش حرفه ای خود پرداخت و توانست در 902 بازی که برای تیمش انجام داد، 33 گل نیز به ثمر برساند. 

 

وفاداری در فوتبال

و بسیاری دیگر از بازیکنان تک باشگاهی مانند تونی آدامز در آرسنال، کارلوس پویول و اینیستا در بارسلونا، جیمی کرگر در لیورپول و... که نهایت وفاداری به تیم محبوب خودشان را نشان دادند و نماد تعصب و عشق به باشگاه قرار گرفتند. فوتبال با داشتن چنین بازیکنانی است که نشان میدهد، علاوه بر پول های هنگفتی که بازیکنان را در تیم های مختلف قرار میدهد، میتواند یک خانواده باشد. خانواده ای همراه با شادی و گاهی غم. خانواده ای که در تمام شرایط کنار هم باشند و با هم به اوج برسند. فوتبال یک فرهنگ مشترکی است که میتواند عشق و نفرت را در یک لحظه بوجود بیاورد. فرهنگی که در همه جای دنیا یکسان است و زبان خودش را دارد.

 

وفاداری در فوتبال

وفاداری در فوتبال