رئیس سازمان گردشگری کشور:

نحوه ارائه ارز مسافرتی باید اصلاح شود.

در ماه های اخیر با توجه به اتخاذ تصمیمات ارزی دولت و ارائه ارز مسافرتی با مبلغی معادل نصف قیمت واقعی، میلیاردها تومان به سفرهای خارجی تخصیص داده شده است. این شیوه پرداخت ارز از روزهای ابتدایی مخالفت شدید کارشناسان گردشگری را به همراه داشت.

 

آخرین مهلت استفاده از ارز مسافرتی

در این خصوص آقای علی اصغر مونسان، معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز از جمله منقدان نحوه ارائه ارز مسافرتی عنوان کرد: "سازمان میراث فرهنگی از ابتدا با این روش ارائه ارز مسافرتی مخالف بود، چراکه ارزی که برای تسهیل سفر مردم در نظر گرفته شده زمینه‌ساز سودجویی برخی افراد شده و باید اصلاح گردد."

مونسان در طی هفته ای که گذشت توئیتی تحت عنوان درخواست تخصیص ارز مسافرتی به تفکیک مقصد از بانک مرکزی را داشت که در این باره افزود: "مکاتبات متعددی با رئیس کل بانک مرکزی در زمینه اصلاح این روش انجام شده و طبق آخرین رایزنی‌ها مقرر شد در هفته پیش رو در این زمینه تصمیم‌گیری شود. تا زمانی که روش ارائه ارز مسافرتی اشتباه باشد، نظارت مشکلی را حل نمی‌کند، مبانی این سودجویی باید از بین برود چرا که کنترل این تعداد مسافر کار سختی است. "

مونسان به تشکیل صف‌های طولانی گرفتن ارز مسافرتی در فرودگاه‌ها پاسخ داد: "وقتی مشوق وجود داشته باشد، طبیعتا مطالبه افزایش یافته و سودجویان نیز موجب اختلال در وضعیت خواهند شد."

نظر کارشناسان این حوزه بر این است تا "ارز مسافرتی با نرخ بازار دوم و از طریق صرافی‌ها به مسافران خروجی ارائه شود." به این ترتیب قیمت ارز خریداری شده به نرخ واقعی نزدیک تر خواهد بود.

 

آخرین مهلت استفاده از ارز مسافرتی

شایعه حذف ارز مسافرتی از زبان مسئولان کشور

روزهای پرتلاطم اقتصاد امروز کشور، حرف و حدیث های زیادی چون "حذف ارز مسافرتی در روزهای آینده" را نیز در پی داشته و بنا بر همین شایعات ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: " فعلا برنامه‌ای برای حذف ارز مسافرتی نداریم."
شنیده ها حاکی بر این است که افرادی سودجو در شرایط فعلی فضاسازی نموده و دست به شایعه پراکنی زده و مراجع رسمی و قانونی کشور نیز این خبر را کاملا تکذیب نمودند.

محمد محب خدایی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اعلام کرد: "هیچ گفت و گویی برای حذف ارز مسافرتی در جریان نیست. دلنگرانی‌هایی که در فضای مجازی وجود دارد باعث شد تا مسأله را از عباس عراقچی پیگیری کنیم اما هیچ خبری یا ابلاغیه ‌ای مبنی بر حذف ارز مسافرتی صادر نشده است."

 

آخرین مهلت استفاده از ارز مسافرتی
مدیر روابط عمومی بانک مرکزی نیز عنوان کرد: "هر تغییری ابتدا در سایت بانک مرکزی اعلام می‌شود و چنین خبری صحت ندارد."
حرمت‌الله رفیعی رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ورشکستگی تعدادی از آژانس‌های مسافرتی را اعلام و افزود: "تاکنون ابلاغیه‌ای در این مورد به ما اعلام نشده و این صحبت به نظر شایعه می‌آید و همانند گذشته مسافران ارز خود را از طریق حواله بانکی دریافت می‌کنند. پیشنهاد ما این است که ارز دولتی مسافران به آژانس‌ها داده شود تا از این ارز، هزینه برخی خدمات سفر همانند هتل کسر و مستندات آن به مسافر ارائه شود و باقی آن برای هزینه‌های جاری به مسافران داده‌ شود."
همچنین هیچ یک از آژانس های مسافرتی کشور نامه ای از طرف بانک مرکزی مبنی بر حذف ارز مسافرتی دریافت نکرده اند. اما خروج بخش قابل توجه ارز از کشور توسط مسافران باعث اتخاذ تصمیمات جدید توسط دولت شده و احتمال محدود شدن آن وجود دارد.

 

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

مسافرانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند باید قبل از سفر عوارض خروج از کشور را  پرداخت نموده و در هنگام خروج  قبض را همراه با پاسپورت به قسمت گذرنامه ارائه دهند. سامانه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور این فرایند را تسهیل نموده و این امکان را به مسافران میدهد تا بدون نیاز به مراجعه به شعب بانک ملی ، به صورت اینترنتی عوارض خروج از کشور را پرداخت نموده و سفر خود را انجام دهند.

 

 

سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور :

- در مرحله ی اول باید اطلاعات شخصی خود را که شامل نام ، نام خانوادگی و کد ملی می باشد وارد نمایید. با انتخاب گزینه ی نوع  خروج مبلغ پرداختی برای شما مشخص می شود. کد پیگیری به شماره تلفن همراهی که در این مرحله وارد کرده اید ارسال می شود.    دقت فرمایید کد ملی وارد شده مربوط به مسافر می باشد.

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور

 

- در این مرحله می توانید اطلاعات  خود را مشاهده نمایید که باید در صورت تایید اطلاعات بر روی گزینه ی پرداخت و در غیر این صورت بر روی گزینه ی بازگشت کلیک نمایید.

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور

 

- با تایید اطلاعات فوق ، وارد صفحه ی پرداخت بانک ملی خواهید شد.

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور

- پس از اتمام پرداخت کد پیگیری نهایی برای شما ارسال خواهد شد.

می توانید با ورود به لینک زیر جهت پرداخت عوارض خروج از کشور طبق مراحل ذکر شده اقدام بفرمایید.

 

سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور

افرادی که نیاز به ارز مسافرتی برای سفرهای خارج از کشور دارند، مستقیما به فرودگاه برای دریافت ارز مسافرتی مراجعه نکنند. مسافران با تحویل مدارک مربوطه به یکی از شعب بانکهای ملی، ملت، سامان، تجارت و پارسیان در داخل شهر و دریافت رسید، ارز خود را از شعب موجود در مبادی خروجی و گذرنامه، دریافت نمایند. 

 

شرایط فروش ارز مسافرتی (سیاحتی)

1- پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) یک بار در سال برای مسافران هوایی به مقصد کشور های ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس حداکثر به مبلغ 500 یورو و برای سایر کشورها (به جز کشور عراق) حداکثر مبلغ 1000 یورو تعیین می گردد. 

2- فروش ارز به افراد زیر مجاز نمی باشد:

     - افراد با سن کمتر از 12 سال

     - ایرانیان مقیم خارج از کشور

     -دارندگان گذرنامه های خدمت و سیاسی

 

3- تأمین و پرداخت ارز مسافرتی به زائران عتبات عالیات اعلامی از سوی سازمان حج و زیارت (اعم از زمینی یا هوایی) به میزان 250 هزار دینار عراق تنها از طریق تمام شعب ارزی منتخب بانک‌های تجارت و پارسیان و با ارایه فهرست مشخصات زائران که توسط دفاتر سازمان مورد اشاره تایید شده باشد، بدون ارایه بلیط و گذرنامه انجام می گیرد.  

4- همراه داشتن مدارک زیر الزامی می باشد:

     - اصل گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران

     - بلیت هوایی اعم از یکسره یا دوسره (کاغذی یا الکترونیکی)

     - اصل رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور

     - ویزای کشور مورد نظر (بنا به مورد) 

5- جهت پرداخت وجه حواله فروش ارز مسافرتی، همراه داشتن عابر بانک ملی یا وجه نقد الزامی می باشد. 

6-فروش ارز مسافرتی حداکثر از چهار روز کاری قبل از تاریخ پرواز مندرج در بلیت مسافران امکان پذیر است.

  

*فروش ارز به مسافرانی که از طریق فرودگاه های امام خمینی (ره)، اصفهان، شیراز، تبریز، ارومیه و اهواز به خارج از کشور سفر می نمایند صورت می گیرد. 

*در این بخشنامه اشاره ای به میزان و نحوه دریافت ارز مسافرتی برای مسافران زمینی نشده و نام فرودگاه مشهد نیز در میان فرودگاه ها وجود ندارد.