ماساژ


یکی از نرمش هایی که موجب آرامش بدن می شود، ماساژ است. امروزه در اکثر کشورها ماساژ بدن به عنوان نوعی آرام سازی مورد توجه قرار گرفته است. امروزه ماساژ به شکل درمان مکمل وارد زندگی انسان ها شده و روز به روز در حال پیشرفت است.
فواید ماساژ:
اکثر مردم تصور می کنند ماساژ فقط جهت رفع خستگی است، در حالی که ماساژ نوعی تراپی است که در درمان عارضه های ذهنی و جسمی استفاده می شود و دارای پیشینه تاریخی است. در واقع ماساژ همان طب فشاری(طب سوزنی بدون استفاده از سوزن) و یک روش درمانی است که با استاندارد های علمی همراه شده و نسل به نسل انتقال یافته است.

ماساژتراپی


ماساژ باعث کاهش هیجان و استرس در شخص شده و حس آرامش و راحتی در فرد به وجود می آورد و در عین حال با تحریک عضلات باعث افزایش کارایی و قدرت اعضای بدن می شود.
تاثیر ماساژ بر جسم:
ماساژ علاوه بر این که به ریلکس شدن و آرامش جسم کمک می کند، برکشش عضلات و بهبود عملکرد رگ های عصبی و خونی در ناحیه ی مفاصل تاثیر می گذارد و موجب افزایش اکسیژن رسانی خون و تنظیم جریان خون در بدن می شود.
تاثیر ماساژ بر ذهن:
از لحاظ ذهنی نیز تنش، اضطراب و استرس را کاهش می دهد و بدن را هوشیار تر می کند.

ماساژتراپی


دیگر تاثیرات ماساژ:
ماساژ همچنین تاثیری کیفی بر زیبایی دارد و سبب آزاد سازی انرژی بدن می شود.
انواع ماساژ:
در جوامع گوناگون انواع ماساژ با اسامی مختلف و روش ها و تکنیک های متنوع در میان مردم وجود دارد که معروف ترین و علمی ترین موارد آن را ذکر می کنیم:

ماساژ تایلندی(تایی) و ماساژ سوئدی:
این دو نوع ماساژ که از نوع شرقی و غربی هستند، به عنوان ماساژ ریلکسیشن شناخته می شوند. در این ماساژها با تکنیک های ویژه به فشار روی عضلات (مبیلیزیشن عضلات) می پردازند که در فرد ایجاد حالت ریلکسی می کند. بنابراین در جوامع امروزی، به افراد دچار استرس و اضطراب توصیه می شود که یک بار در هفته، این نوع ماساژ ها را دریافت کنند.
ماساژ آیورودا:
در این نوع ماساژ همانند آروما تراپی از روغن های گیاهی استفاده می شود که هر یک خواص ویژه ای دارند. از جمله روغن های بادام، اسطوخودوس، علف لیمو، رزماری و...

ماساژتراپی


ماساژ یومی هو:
این نوع ماساژ، به معنای ریشه درمانی، شامل تکنیک های شرقی و تلفیقی از چند تراپی (کایروپرکتیک، شیاتسو، ماساژ درمانی، انرژی درمانی) است که از روی لباس انجام می شود. در این نوع ماساژ جریان گردش خون تسریع می یابد و خون رسانی به اعضای بدن بهبود می یابد، اسپاسم ها رفع می شود و سر درد از بین می رود.
ماساژ شیاتسو:
شیاتسو به معنای فشار انگشت است. این نوع ماساژ مانند طب سوزنی بر چهارده چاکراه انرژی که هر کدام مربوط به یک عضو بدن است تاثیر می گذارد. استرس، اضطراب، تهوع، افسردگی و دردهای عضلانی را از بین می برد.
رفلکسو تراپی:
در این نوع ماساژ با فشار بر نقاط مشخص در کف پا به درمان برخی اختلال ها می پردازند. از جمله تنظیم گردش خون، تنظیم ترشحات غدد، تنظیم سیکل های ماهیانه، متابولیسم بدن و...
ماساژ دیپ تیشو:
در این نوع ماساژ با وارد کردن فشار روی نقاط خاصی از گردن، سر شانه، کمر، پهلو، داخل و خارج ران بر عمق عضلات و بافت های بدن اثر گذاشته و اسپاسم های شدید عضلانی را از بین می برد.
ماساژ ترکیبی
ترکیب انواع ماساژها برای رسیدن به درمان اختلالات و عارضه های مختلف می باشد.

ماساژتراپی

 

هرچیزی که باید راجع به ویتامین ب 12 بدانید

هرچیزی که باید راجع به ویتامین ب 12 بدانید

ویتامین ب 12 یک ویتامین ب حیاتی است و منبع مهمی برای سلامت بافت ها،  عملکرد مغز و تولید سلول های خونی است. کوبالامین نام دیگر ویتامین ب 12 است.

حقایق کوتاه راجع به ویتامین ب 12

- ویتامین ب 12 برای عملکرد مغز و سنتز سلول های قرمز خونی اهمیت دارد.

- نقص ویتامین ب 12 می تواند منجر به مشکلات نورولوژی و آنمی شود.

- افراد بالای 14 سال روزانه باید 2.4 میکرو گرم ویتامین ب 12 مصرف کنند.

- ویتامین ب 12 به صورت طبیعی در گوشت موجود است ولی افرادی که گوشت مصرف نمی کنند مانند گیاهخواران می توانند این ویتامین حیاتی را به صورت مکمل دریافت کنند.

ویتامین ب 12 چیست

هرچیزی که باید راجع به ویتامین ب 12 بدانید

این ویتامین مانند تمام انواع ویتامین ب محلول در آب است. به این ترتیب این ویتامین ها می توانند در آب حل شود و در رگ های خونی جریان داشته باشند. بدن انسان می تواند ویتامین ب 12 را برای مدت 4 سال ذخیره کند. میزان بیش از حد ویتامین ب 12 توسط ادرار رفع می شود. ویتامین ب 12 یکی از بزرگترین و پیچیده ترین ساختار های ویتامینی را دارد و به طور طبیعی در گوشت تولید می شود و به طور صنعتی  از تخمیر باکتری به وجود می آید.

مواد مغذی حاوی ب 12

هرچیزی که باید راجع به ویتامین ب 12 بدانید

- گوشت

- ژامبون مرغ

- گوشت بره

- ماهی به خصوص ماهی تن

- محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و ماست

- تخم مرغ

- بعضی از انواع شیر سویا و غلات های صبحانه غنی شده با ویتامین ب 12 هستند.

مزایای ویتامین ب 12

هرچیزی که باید راجع به ویتامین ب 12 بدانید

این ویتامین برای عملکرد طبیعی مغز و سیستم عصبی حیاتی است. هم چنین در تولید سلول های قرمز خونی نقش داشته و به تولید دی ان ای کمک می کند. متابولیسم هر سلول بدن وابسته به ویتامین ب 12 است به خاطر اینکه این ویتامین در سنتز اسیدهای چربی و تولید انرژی نقش مهمی دارد. ویتامین ب کا با جذب اسید فولیک باعث آزاد شدن انرژی می شود. بدن انسان در هر دقیقه میلیون ها سلول قرمز خونی تولید می کند. بدون این ویتامین سلول ها نمی توانند تقسیم شوند. اگر میزان ویتامین ب 12 کم باشد، تولید سلول های قرمز خونی(گلبول های قرمز) کاهش می یابد و فرد دچار آنمی می شود.

میزان مصرف

نوجوانان و افراد بالای 14 سال روزانه باید 2.4 میکروگرم ویتامین ب 12 مصرف کنند. زنان باردار 2.6 میکرو گرم مصرف روزانه داشته باشند. مصرف بیش از حد ویتامین ب 12 سمی یا خطرناک نیست .اما بهتر است قبل از شروع مصرف ویتامین ب 12 با متخصص تغذیه مشورت کنید.

بعضی از داروها با ویتامین ب 12 تداخل دارند

- متفورمین

- مهارکننده های پروتئینی که اغلب برای بیماری زخم معده استفاده می شود.

- آنتی بیوتیک کلرمفنیکل( این دارو می تواند در جذب ویتامین ب 12 تداخل ایجاد کنند.)

علایم فقر ویتامین ب 12

- احساس ضعف وخستگی
- رنگ پریدگی
- خونریزی لثه و قرمز شدن زبان
- معده درد و کاهش وزن
- اسهال و یبوست

اگر فقدان ویتامین ب 12 در بدن ادامه پیدا کند عوارض زیر بروز می یابند:
- بی حسی و احساس سوزن در نوک انگشتان دست و پا
- ناتوانی در حفظ تعادل
- افسردگی
- جنون و از دست رفتن توانایی ذهنی

چه زمانی بدن ما نمی تواند ویتامین ب 12 را جذب کند

هرچیزی که باید راجع به ویتامین ب 12 بدانید

- وقتی به کم خونی شدید و خطرناک مبتلا هستید.  در این عارضه، بدن سلول هایی که در دستگاه گوارش به جذب ویتامین ب 12 کمک می کنند را از میان می برد.

-  معده تان را جراحی کردید و یا بخشی از روده کوچک تان برداشته شده است.

- وقتی مبتلا به بیماری هایی مانند سلیاک و رشد انگل در روده هستید.

همچنین، کمبود این ویتامین می تواند به علت عدم مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین ب 12 بروز یابد. افراد گیاه خوار و  مسن که مواد غذایی متنوع نمی خورند ممکن است به مکمل های دارویی ویتامین ب 12 نیاز پیدا کنند.

تشخیص کمبود ویتامین ب 12

علائم کمبود ویتامین ب 12 مانند خستگی و عدم تمرکز بسیار رایج‌اند به همین دلیل تشخیص کمبود ویتامین  ب 12 دشوار است.  کمبود ویتامین  ب 12 از طریق بررسی میزان آن در خون قابل تشخیص است نیمی از افرادی که از مشکلات کمبود این ویتامین رنج می‌برند، سطح ویتامین  ب 12 خون‌شان در آزمایش‌ها، طبیعی است.  معمولا پزشک تا زمانی که فرد به کم‌خونی یا بیماری‌های قلبی مشکوک نباشد، این آزمایش‌ها را توصیه نمی‌کند به همین دلیل اگر فکر می کنید که  به کمبود ویتامین ب 12 دچار شدید در مورد انجام آزمایش های دقیق تر که میزان بالای هموسیستئین را شناسایی می کنند با پزشک خود مشورت کنید.

پیشینه تاریخی نام شهر بروجرد


تاریخ شناسان و جغرافی دانان از بروجرد به نام های مختلفی که در زیر آمده است، یاد می کنند.
اُرُدجِرد، اُرُدگِرد، اُرُذگَرد، اُروگِرد، الوکرد، بّرجود، بردُجِرد، بَرگود، بروجرد، بُروجرد، بروکرد، بّروگِرد، بروگِرد، بوک گَرد، پیروز گرد، پیروزگّرد، فروجرد، فُلوگِرد، فیروزجرد، فیروزه جرد، غیروزه گرد، وَرجرد، وردگرد، ورگِرد، وروجرد، وروگرد، وِروگرد، ولوگرد، ووری گرد، ویروگرد، یزدجرد، یزدگرد.
شخصی به نام رضا قلی خان هدایت، نام بروجرد را (پیروزگرد) عنوان می کند.

 

پیشینه تاریخی نام شهر بروجرد


نویسنده کتاب دورنمایی از شهرستان بروجرد به نام حسین حزین می گوید: شاید در دورانی که پرویز از کرمانشاه به اصفهان می رفته است، به شهر سرسبز بروجرد رسیده و آن جا را بازسازی و تعمیر نموده است و در نتیجه پیروزگرد نام دیگر فیروز گرد بوده است و به معنای سرسبزی و کوه و دشت آن سرزمین.
و شخص دیگری به نام حزین گویا می گوید، پیروز با فیروزه و پیروزه مناسبت و ارتباط ندارد. فیروز ساسانی، زمانی که به تخت پادشاهی نشست، تلاش کرد که مجدد این شهر را بسازد و به همین ترتیب نام آن فیروز گرد شد. و خسروپرویز هم از آبادانی آن جا سرباز زد.

 

پیشینه تاریخی نام شهر بروجرد

 

حزین، جور دیگری هم تحلیل می کند و می گوید، در زمان جنگ ایران و عرب ها، یزدگرد سوم بر بالای کوه بروجرد اوطراق کرده بود و حدود 150 هزار سپاه در جنوب آن کوه، گذاشته بود. در نتیجه نام بروگرد از این قسمت نشات گرفته شده است. که در اصل بروگرد، براوگرد بوده است و به علت راحتی تلفظ آن تغییر یافته است. یعنی لشگریان سپاه بر او (بریزدگرد) گرد آمده اند. مولانا یکسری از نام های بروجرد را مورد نقض قرار داده است و در توضیح نام بروجرد این گونه می گوید، نام بروجرد، بروگرد بوده که تعداد زیادی از روستاهایی که در ایران وجود دارد، کلمه گرد در آن ها دیده می شود. که گرد به جرد تبدیل شده است و جرد به معنای ساختن و کلمه برو هم به معنای آبادی که در آن میوه های زیادی بوده است می باشد. تمام روستاهایی که در آخر آن ها کلمه گرد آمده است، در زمان ساسانیان ساخته شده اند. پس بروجرد در زمان ساسانیان ایجاد شده است.

 

پیشینه تاریخی نام شهر بروجرد

اولین بار نام بروگرد در کتاب حدود العالم ذکر شده است که قدیمی ترین کتاب فارسی ایران می باشد . در این کتاب گفته شده است، بروگرد شهری خرم و آباد و دارای نعمت های فراوان و زعفران و میوه های مرغوب است. یاقوت حموی در کتابش از بروجرد به عنوان بَروجرد یاد کرده است و در بسیاری از کتاب های مهم، نام بروجرد عنوان شده است. مانند کتاب های زیر:
زبده النصره، نخبه البلدان، نوشته ابو ابراهیم قوام الدین بنذاری اصفهانی، تقویم البلدان، نوشته اسماعیل ابوالفداء
در کتاب تاریخ گزیده، حمد الله مستوفی، به نام وروجرد گفته است و در کتاب نزهت القلوب به عنوان بروجرد یاد کرده است. در قسمت هایی از تاریخ تیمور لنگ بروجرد به صورت وروجرد گفته شده است. نام شهر بروجرد به زبان و لهجه محلی لرها، وِورگِرد و به لهجه محلی بروجردی ها وِرویرد گفته می شود. بروجرد جزو شهر های تاریخی و بسیار قدیمی ایران می باشد که آن را به پادشاهی بزرگ اشکانی، ارد بزرگ نسبت داده اند که به وروگرد، ولوگرد، اردگرد، مشهور بوده است. بروجرد یکی از شهر های ایران و با مسیر های ارتباطی است. که به آن منطقه از نظر ارتباطی و اقتصادی رونق بخشیده است.

 

پیشینه تاریخی نام شهر بروجرد

طرز تهیه شیرینی زنجبیلی


اگر می خواهید تا مشکلات عفونت معده ، بردن انقباضات دردناک و گرفتگی عضلات و همچنین برای درمان سرماخوردگی، فشارخون و ... درمان شوند، شیریتی زنجبیلی بخورید. از دیگر خواص اعجاب انگیز زنجبیل آن است که عطش را بر طرف، خلط آور، چربی سوز، تقویت کننده دستگاه گوارش، درمان کننده ی یرقان، تسکین دهنده درد روماتیسم و التهابات پوستی است. بنابر این علاوه بر خوردن شیرینی زنجبیلی از خواص بینظیر آن بهره مند شوید.

طرز تهیه شیرینی زنجبیلی


مواد لازم
• تخم مرغ ۱ عدد
• آرد 3 لیوان
• پودر قند۳/۴ لیوان
• روغن جامد ۳۰۰ گرم
• عسل ۲ قاشق غذا خوری
• شیر ۱/۴ لیوان
• پودر زنجبیل ۳ قاشق غذاخوری
• نشاسته ذرت ۱ قاشق غذاخوری
مواد لازم برای رومال
• شیر ۱ قاشق غذاخوری
• زرده تخم مرغ ۱ عدد
• پودر خرفه به میزان کافی

طرز تهیه شیرینی زنجبیلی


طرز تهیه
مرحله ی 1: در ابتدا ظرفی را برداشته و روغن جامد را با همزن هم می زنیم. سپس پودر آن را با ظرف اضافه می کنیم تا رنگ مخلوط کرم شود.
مرحله ی 2: شیر و عسل و تخم مرغ را به ظرفمان اضافه می کنیم و با قاشق هم می زنیم.
مرحله ی 3: نشاسته ذرت همراه با آرد الک کرده و پودر زنجبیل را به آن اضافه می کنیم.
مرحله ی 4: مخلوط آرد و نشاسته را به محلول مرحله ی 2 اضافه می کنیم و به آرامی هم می زنیم.
مرحله ی 5: خمیر را داخل نایلون فریزر و به مدت سه ساعت داخل یخچال قرار میدهیم.
مرحله ی 6: فر را روشن و روی ۱۶۰ درجه سانتیگراد قرار می دهیم.
مرحله ی 7: نیمی از خمیر را با دست صاف کرده و سپس نایلون دیگری رویش قرار داده و خمیر را با وردنه به ضخامت ۴ تا ۵ میلیمتر باز می کنیم. در همین حال درون سینی فر کاغذ روغنی پهن و با با کاتر خمیر را قالب زده و درون سینی می چینیم.
مرحله ی 8: روی شیرینی را با مخلوطی از زرده تخم مرغ و شیر رومال تهیه کرده ایم، همراه با پودر خرفه می پاشیم.
مرحله ی 9: به جای پودر قند میتونین از پودر شکر و به جای روغن جامد می توانید از روغن لادن طلایی یا نسبت مساوی از روغن لادن و کره پاستوریزه استفاده کنید.

طرز تهیه شیرینی زنجبیلی

 

پیشینه تاریخی نام شهر اصفهان


اصفهان از قدیم تا کنون با نام های آپادانا، آصفهان، اسباهان، اِسبهان، اسپاتنا، اسپادانا، اسپادنا، اسپاهان، آسبدان، اسبدانه، اسبهان، اسپینر، اسفاهان، اسفهان، اصباهان، اصبهان، اصبدانه، اصفاهان، اصفهان، اصفهانک، انزان، سفاهان، پارتک، پارک، پاری، پارتیاکن، پرتیکان، جی، دارالیهودی، رشورجی، سپاهان، سپانه، شهرستان، صفاهان، صفاهون، گابا، گابیان، گبی، گی، نصف جهان و یهودیه، معروف بوده است.

 

پیشینه تاریخی نام شهر اصفهان


نویسندگان زیادی بر این باور هستند، چون این منطقه، مرکز تجمع سپاهیان در دوره ساسانیان بوده است. و سپاهیان ایرانی مثل، کرمانی ها و خوزستانی ها، سیتانی ها، در اینجا جمع می شده اند و به طرف میدان جنگ، حرکت می کردند و به همین علت نام آن را اسپهان گذاشته اند. و بعدها به صورت عربی در آمد و به صورت واژه ی اصفهان شده است.
نام های قدیمی تر دیگری که ارتباطی با پیشینه این شهر ندارند عبارتند از: انزان، گالیان، گابیه، جی، گبی، گی، گابا
از نظریه های یاقوت حموی، اصفهان یا اسپهان از واژه ی اسباه گرفته شده است و به معنای سپاه و سگ.
استاد پور داود، ارزش این واژه که با لهجه اصفهانی (اسباه) به معنای سگ بوده است را، تایید می کند.
پورداود می گوید، بطلیموس جغرافی دان بزرگ، نام شهر را اسپدان گذاشته که اصفهان برگرفته از اسپاهان و به معنای سپاه و ارتش می باشد و هان آن به معنای جای است و در آخر معنای آن می شود جای سپاه
نویسنده کتاب حدود العالم، از نام این شهر به سپاهان یاد می کند. محمد حسین بن خلف تبریزی، می گوید که اصباهان برگرفته از اسپاهان است و نام شهر بزرگی در عراق می باشد و همچنین نام مقامی از دوازده مقام موسیقی به نام اصفهانک است. در کتیبه های هخامنشیان، انزان منطقه ای از اصفهان بوده است که قبل از کوروش بزرگ، مقر قدرت هخامنشیان بوده است. انزان را به گابیان تغییر داده اند و بعد گابیان به مرور زمان به واژه جی تغییر پیدا کرد.
هرتسفلد می گوید، اصفهان، اسم ناحیه ای از بریت کان و گبی بوده که گبی بعدها به عربی به گی تبدیل شد و بعد به جی
پس واژه گبی و اسپدانا در نقشه های بطلیموس دیده می شود. در نقشه ای که 100 سال قبل از بطلیموس کشیده شده بود در زمان ساسانیان به اسم سپانه یا سپاهان نام برده شده است و به معنای جای لشگریان است.

 

پیشینه تاریخی نام شهر اصفهان


اسکندر مقدونی، به علت جنگ با داریوش هخامنشی به منطقه پارتاک یا پارک یا گی آمد و آن را تصاحب کرد. پرتیکان به تمامی مناطق اصفهان گفته می شده است. از نگاه مفضل بن سعد بن حسین مافروخی اصفهانی، نام سابق اصفهان، اسفاهان بوده است. چون در زمان گودرز بن گشواد که مالک آن منطقه بوده است هر وقت سوار بر اسب می شد، 80 نفر از مردان را با لشکری از سربازان ، همراه خود می برد. و مردم با دیدن لشگریان به آن ها اسفاهان می گفتند.
به گفته حمزه اصفهانی، واژه اصفهان از اسپاهان گرفته شده و به معنای قشون و سگ است. لاکهارت هم می گوید از زمان پارت ها تا به امروز، واژه اسپاهان باقی مانده است.

 

پیشینه تاریخی نام شهر اصفهان


از بحث های بالا این مساله بر گرفته می شود که، نام اصفهان از سپاه و سپاهیان گرفته شده است و ارتباط زیادی با سپاهیان داشته. نام سپاه در فارسی باستان به معنای اسب هم بوده است. چون اسب جزو ارکان اصلی سپاهیان بوده است. اسب در نگاه آریایی ها بسیار مقدس و پاک و با ارزش بوده است و به همین علت خیلی از افراد را، اسب می نامیده اند. افرادی که به آن ها لقب اسب را دادند،: لهراسب، گشتاسب، جاماسب بوده اند. اصفهان در دوره خلافت عمر، به تصاحب عرب ها درآمد. و تا دو سه قرن، حکومت کردند.

 

پیشینه تاریخی نام شهر اصفهان

در زمان حکومت آل بویه و سلجوقیات، اصفهان پایتخت بود و بعد از حکومت سلجوقیان تا دوره حکومت صفویان، پایتخت ایارن و در آخر، دولت صفوی مورد خرابی و چپاول قرار گرفت و مخصوصا با ورود مغول ها و حمله تیمور به اصفهان، خسارت های زیادی وارد شد. تیمور از سر بریده همه مردم، مناره ای در کل شهر درست کرد و نویسنده کتاب صب السیر می گوید: اصفهان جز زنده رود، با کسی زنده نماند. از آثار افشاریه و زندیه، چیزی در اصفهان دیده نمی شود. اما از قاجاریه آثار مهمی بر جای مانده است. که همواره در بیشتر نقاط کشور به صورت محسوسی دیده شده و جزو مکان ها و آثار های تاریخی به حساب می آید. نکته اصلی اینکه اصفهان با گذشت زمان تبدیل به منطقه بزرگ تاریخی و توریستی و گردشگری ایران شد و قطب بزرگ تاریخی کشور ایران به حساب می اید.

 

 

پیشینه تاریخی نام شهر اصفهان